O mnie     Blog     Galeria     Media     Prasa     Kontakt     Linki

2013-11-09: Zniszczenia po tajfunie Yolanda

Być może słyszeliście o nim w telewizji. Tajfun Yolanda (międzynarodowa nazwa: Haiyan) uderzył w piątek 8-ego listopada w Filipiny. Już w tej chwili został uznany na przez międzynarodowe miedia za najsilniejszy tajfun w historii, który kiedykolwiek uderzył w ląd na Ziemi. Wiał z prędkością ponad 315 km/h.W Iloilo, gdzie mieszkamy, nie było tak źle. Wiatr wiał mocno. Deszcz padał pod kątem ponad 45 stopni. W naszym sąsiedzctwie na szczęście nie doszło do żadnych zniszczeń, chociaż mieliśmy 4 - najwyższy - stopień niebezpieczeństwa.

Piekło było w rodzinnej miejscowości Charlene, Lemery, na północny wyspy Panay (my mieszkamy na tej samej wyspie, ale na południu), ale nie tylko tam. Oko tajfunu najpierw przeszło między innnymi przez wyspę Leyte, aby później otrzeć się o północ Panay i turystyczne Boracay, znane jako jedna z najpiękniejszych plaż na świecie. To jednak wystarczyło do zniszczenia szeregu miejscowości, w tym także Lemery. Rodzice Charlene pozostali bez domu. Chociaż byli spakowani i wydawało im się, przygotowani na tę katastrofę, to gdy dach zaczął się walić, a ściany niebezpiecznie ruszać, uciekli jak stali. Rodzice nie chcieli opuszczać dobytku, ale synowie na siłę wyciągnęli ich z domu. Drzewa na podwórku były już wcześniej poprzewracane. Płot leżał rozwalony. Wszyscy zaczęli biec w stronę ulicy, ale gdy na nią wpadli wiatr wiał prosto w nich. Inne domy w okolicy były też już zniszczone. Stał tylko jeden, opuszczony, ten w którym nikt nie mieszkał. Instynktowani ruszyli w jego kierunku. Wiatr jednak był tak silny, że nie byli w stanie nawet iść, nie mówiąc o biegu. Na kolanach więc doszli do opuszczonego domu w którym były już inne rodziny, które straciły swoje domy minuty wcześniej.

Od dzisiejszego poranka zaczęli zbierać to, co zostało z domu. Porozrzucane ubrania, poprzewracane sprzęty. Nie wiadomo, czy lodówka, telewizor i inne rzeczy są sprawne. Od dwóch dni nie ma prądu, bo zerwane są linie wysokiego napięcia. Na razie wszystko schnie porozkładane na podwórku. Zbudowali prowizoryczny namiot ze szmat i porozrzucanych kijów bambusowych. Pod nim siedzą, śpią, "mieszkają". W takiej sytuacji jest większość rodzin.

Najstarszy brat Charlene, Dennis, mieszkający niecałe dwa kilometry od rodziców miał ładny murowany dom, chociaż nie pomalowany. Ściany zostały, ale dach zwiało. Wszystko w środku jest mokre i nie wiadomo, czy nadaje się jeszcze do użycia. Kilka tygodni temu kupili nowy motocykl. Na raty.

Od piątku późnego wieczoru nie mają jedzenia. Dzisiaj jedli tylko banany. Jutro (w niedzielę) do nich jedziemy. Dzisiaj kupiliśmy pudło jedzenia. Głównie puszki, bo te mogą przetrwać najdłużej.

Moi teściowie mieszkali w domu z bambusa, ale mieli też dom murowany, który sukcesywnie budowali od kilku lat. Dużo jeszcze było do ukończenia, ale teraz nawet i tego domu nie mają. Tajfun Yolanda zrównał go z ziemią.

Nie wiadomo, kiedy pomoc rządu dotrze do ludzi, ale na pewno nie będzie ona wystarczająca. Prawdopodobnie pozostanie tylko oczekiwać na pomoc dobrych ludzi. Jeśli możecie, pomóżcie. Każda kwota, nawet mała, przyda się. W następnym poście w którym pokażę moje własne zdjęcia z Lemery, podam namiary na nasze filipinskie konto. Tutaj jest numer konta przez który już teraz możecie pomóc.


NUMER KONTA: 50 1160 2202 0000 0000 8156 1287
NAZWA BANKU: MILLENNIUM BANK
IMIE I NAZWISKO: KONRAD KNAPIK

NUMER KONTA: 547-014205-9
NAZWA BANKU: BANGKOK BANK
IMIE I NAZWISKO: CHARLENE A SINDINGAN

KONTO PAYPAL: konzi@poczta.onet.pl
Merchant account ID: 9RRJYG75HS5PJ


Powiem Wam szczerze, że wstydzę się pytać o pomoc. Nigdy jeszcze tego nie robiłem w życiu, ale nie wiem co innego mogę w tej sytuacji zrobić. Ci ludzie naprawdę potrzebują pomocy i są bezsilni, a ja sam nie jestem w stanie im pomóc.

Oto zdjęcia z różnych części Filipin, które znalazłem w Internecie.Te natomiast pochodzą z północnej części Panay. Być może niektóre z nich są z Lemery. Wszystkie zostały zrobione z wojskowego helikoptera.
CIEKAWY TEKST? PODZIEL SIE NIM Z INNYMI!Komentarze:

2013-11-09 16:53:48; Autor: Adam;
Czesc Konrad,
Slyszalem od Chiqui, ze najmocniej wialo w obszarze Visayan sea (w sumie to Twoje rejony). Mialem okazje przezyc trzesienie zmieni, negatywnie niezapomniane wrazenia.

Pozdrawiam z zimnej Europy :)
---


2013-11-09 17:09:45; Autor: konzi;
Trzęsienie ziemi mieliśmy w zeszłym miesiącu. Na szczęście u nas było małe, ale nawet na Bohol, gdzie trzęsło najmocniej, to i tak nie można porównać tego z tajfunem Yolanda.
2013-11-09 18:47:13; Autor: Marek (Ruch Narodowy;
specjalnie wyprowadziłeś się do jakiejś afryki tuż przed huraganem a teraz prosisz o datki? na 100% zdefraudujesz te pieniądze. nie wracaj do polski, tu nie ma miejsca dla takich jak ty.
2013-11-09 18:55:21; Autor: konzi;
Nie znasz mnie, nie znasz mojej żony Filipinki i jej rodziców. Wystawiasz sobie bardzo ładną laurkę tym komentarzem. Nie życzę Ci, żebyś Ty ani Twoi bliscy doznali takiej tragedii.
2013-11-09 19:47:41; Autor: hf;
:( współczuję bardzo, ogromna tragedia :((((( , a pan "Marek (Ruch Narodowy)" nie wie nawet gdzie są FILIPINY - żałosny komentarz...........
2013-11-10 02:00:10; Autor: Ivy;
Panie Marku, gratuluję sposobu myślenia. Ktoś się wyprowadza i ryzykuje życiem, aby zdefraudować pieniądze. Współczuję ( polecam sprawdzić w słowniku, co to znaczy) wypranego mózgu.
2013-11-10 02:12:14; Autor: keda;
Hej, bardzo współczuję tej ogromnej tragedii. Stracić dobytek życia w ciągu kilku chwil jest straszne. Szczęście w nieszczęściu, że nic się nie stało Twoim bliskim. Trzymam kciuki za odbudowę... proszę przekaż słowa wsparcia od całej mojej rodziny.
pozdrawiam

2013-11-10 03:07:29; Autor: Ewa;
Autor zapewne wprowadził się do Filipin tylko i wyłącznie po to, żeby narażać życie, przeżywać tajfuny i trzęsienia ziemi a później naciągnąć biednych czytelników na datki. Kurze, jakim trzeba być zaściankowym istotom, żeby tak w ogóle pomyśleć? Do autorów powyższych negatywnych komentarzy: wyobraźcie sobie, że za granicą można mieszkać z różnych powodów, na przykład dlatego, że się chce poznawać inne kraje i kultury (choć to pewnie dla niektórych trudne do wyobrażenia), ma się tam rodzinę albo pracę.
Marku, przykro mi z powodu Twojej rodziny. Całe szczęście oni sami są cali. Udostępnię Twoją prośbę u mnie za chwilę. Pozdrawiam z Laosu, który wygląda na to, że pomimo prognoz tajfun ominął.

2013-11-10 09:43:02; Autor: ;
ludzie ,po co ta dyskusja,stała się tragedia,wspułczujmy i pomagajmy a nie krytykujmy.

2013-11-10 13:49:52; Autor: Szczepan;
Komentarze powyżej - szok.

Konrad, trzymaj się mocno.

2013-11-10 15:08:28; Autor: Magda - DiscoverAsia;
Bardzo współczuję Konrad. Trzymajcie się. Okropna tragedia stracić wszystko co się miało i na co się pracowało całe życie. Zdjęcia są naprawdę przykre. Nie wstydź się prosić o pomoc - mamy obowiązek pomagać jeśli tylko możemy! Mój przelew już poleciał.
2013-11-10 15:17:18; Autor: Adam;
Czesc Konrad,

Szkoda mi tych ludzi, to jest tragedia jakich malo.
Mialem w planie zostac do stycznia - mial bym za soba trzesienie ziemi i teraz tajfun.
Moja Chiqui w tej chwili jest na Filipinach, tez im sklepik zdmuchnelo...


Trzymaj sie tam stary,
Adam
---

2013-11-10 16:13:09; Autor: lion;
done! zdaje sobie sprawę, że to tylko kropla w morzu potrzeb ale jak się mawia: lepszy rydz niż nic. Szczerze współczuję i życzę siły w tych trudnych chwilach.
@ Magda - DiscovAsia -> naprawdę piękne słowa o obowiązku pomagania! Gratuluję podejścia do życia!!

2013-11-10 17:45:12; Autor: Jacek A.K.;
Nie zwracajcie uwagi... a tym bardziej nie dyskutujcie... z osobami typu "Marek - Ruch Narodowy" czy "Ewa"... To obrzydliwe trolle polityczne, szczególnie uaktywnione przed Świetem 11 Listopada... Hasło "Ruch Narodowy" ma specjalny sprytny cel, ma czytelnikom wbijać w głowę, że istnieje w Polsce obłędna ideologia, z którą trzeba walczyć hasłami "precz z faszyzmem"...

2013-11-10 18:03:13; Autor: Kedlaw;
W Polsce też występują trąby powietrzne niszczące ludzkie domy i dobytek.Dobry PAN BÓG może takie coś lub inna "przyjemność"spotka pana "Marka-Ruch Narodowy" i jak będzie wtedy kwakał.
2013-11-10 19:54:09; Autor: +/-;
czasami naprawdę jest mi wstyd, że jestem Polakiem.Tyle jadu i nienawiści do rodaków nie spotkałem nigdzie na świecie. Charlene i Konrad , cieszymy się , że żyjecie i nic poważnego Wam się nie stało. Poza wpłata na konto i rozpropagowaniem strony jest jeszcze coś co możemy zrobić? Pozdrawiamy . 3 majcie się razem z całą rodziną .
2013-11-10 22:01:17; Autor: Beata;
Marek - ja ci nie odpuszczę. Mąż mojej przyjaciółki jest prokuratorem, poszukamy paragrafu o pomówienie i zniesławienie mojego brata za stwierdzenie, że na pewno zdefrauduje kasę. Mój brat się nie lubi chwalić, ale miał ofertę pracy m.in. w Dolinie Krzemowej -Marek - jesteś tak tępy, że pewnie nie zrozumiesz. Mój brat NIE LECI NA KASĘ!!! Durny "narodowcu" nie ty będziesz decydował o wizycie w naszym kraju mojego brata i jego żony. Przez takich jak ty wybuchła II wojna światowa - chcesz powtórki? Oczekuj wizyty policji za zniesławienie mojego brata. I jeszcze jedno - życzę ci wszystkiego najgorszego tobie i twojej rodzinie, karma to suka, zdychajcie w mękach, ja wam na pewno nie pomogę.
2013-11-11 04:20:23; Autor: aleksander o.;
zamiast toczyć niepotrzebne dyskusje o niczym, po prostu róbmy swoje, pomóżmy na tyle na ile można pomóc siedząc przy komputerze na drugim końcu świata. Pokażmy, że SOLIDARNOŚĆ z potrzebującym człowiekiem, to nie tylko puste hasło. Każdy grosz się liczy, razem możemy pomóc. Charlene, Konrad jesteśmy z Wami i waszą rodziną- wierny czytelnik bloga
2013-11-11 07:49:42; Autor: Weronika;
I my też się dorzuciliśmy. Mam nadzieję że rodzicom Charlene uda się w miarę szybko odbudować. Trzymamy za nich kciuki!
PS. Konzi, dopisz proszę w nagłówku kilka słów po angielsku, łącznie z PayPalowym kontem na wpłaty, to wrzucę na forum hongkońskich mam - one bardzo chętnie pomagają, więc jest szansa na więcej pieniędzy dla rodziców Charlene.

2013-11-11 09:54:44; Autor: annamaja;
done! wytrwałości i siły na odbudowę!
2013-11-11 12:05:29; Autor: stefan;
nie widziałem Marka ,ale gdybym go spotkał to bym mu sprał gębę,bo to istny debil !
2013-11-11 12:42:35; Autor: STRZ;
Konradzie, powodzenia. Mam nadzieję że pieniądze pozwolą wam dojść do ładu jak najszybciej. Sam czasem stawiam się w Twoich butach, choć miałem dużo szczęścia - wróciłem z praktyki 2 tygodnie przed zamachami w Bombaju w 2008. W hotelu zajętym przez terrorystów dzień wcześniej grał Zakopower i była cała zgraja znajomych z Polski. Na szczęście to było dzień wcześniej. Niestety nie da się przewidzieć ścieżek naszego losu (trzęsień ziemi, ataków, tajfunów...) i to co możemy robić w takich chwilach to się po prostu wspierać. Dlatego zdrówka życzę, z @owskim pozdrowieniem!

@Beata - to bardzo dobry pomysł żeby trolla ścigać z urzędu. Faktycznie takimi przypadkami zajmuje się prokuratura, o czym się ostatnio kilkakrotnie przekonywały nas media. Mamy 11 listopada, dzień w którym powinniśmy się jednoczyć również z "polakami na obczyźnie", jak to mawiają niektórzy (ja mawiam trochę inaczej ale pewnie mamy coś podobnego na myśli...). W takim dniu ktoś próbuje cię poddenerwować. Może jest chory, więc nie warto się denerwować? Na szczęście mamy organa które go znajdą i to sprawdzą. Dlatego zgłaszaj na prokuraturę i nie przejmuj się- niech oni przejmą temat, bo teraz trzeba się zajmować czym innym... potrzebne są ręce do pracy... na filipinach i w kraju, żeby zalepiać rozłamy oraz uspokajać i leczyć ksenofobie. Dzięki bogu mamy nie tylko prokuraturę, ale też takie organizacje które ludzi z zagranicą wymieniają... i te też trzeba wspierać :)

2013-11-11 15:07:16; Autor: Zbych;
Beato, za duzo niedobrej emocji, nie znizaj sie do poziomu "narodowca" Marka
2013-11-11 15:41:00; Autor: CookieCake;
Ten cały Marek (Ruch Narodowy) to prowokacja. Nie wkręcajcie się. Pozdrawiam
2013-11-11 15:55:57; Autor: konzi;
Dziękuję za wszystkie pozytywne komentarze. Użytkownika Marek (Ruch Narodowy) zostawcie już w spokoju. Człowiek już słownie dostał wystarczająco po gębie. Nie ma co się zajmować takimi ludźmi. Jak mawiał Pawlak "ludzie nie dzielą się na naszych i zagranicznych, małych i dużych, chudych i grubych, ale na mądrych i głupich".
2013-11-11 18:48:18; Autor: MaMaMija;
I my sie dorzucilismy. Kropla w morzu ale zawsze to jedna kropla wiecej. Trzymajcie sie tam. Usciski.
2013-11-12 09:43:54; Autor: tomciu850;
juz mialem przelac pieniazki ale po wpisach Beaty zrezygnowalem, bo jak Pani Beacie czapka zle stanie to czeka mnie wizyta policji i prokurator. Innym tez odradzam.
2013-11-13 23:53:06; Autor: BW;
Straszna tragedia, współczuje
2013-11-14 11:41:12; Autor: valdi;
Mam od dziś net po awarii i Panie Konradzie wyrazy współczucia, bacznie śledzę sytuację w mediach i naprawdę współczuję !!!
2013-11-14 14:31:07; Autor: Polka z W. Bryt.;
Straszna tragedia, wspołczuję. Jednoczesnie jestem zbudowana postawą ludzi w moim otoczeniu. Mieszkam w Wielkiej Brytanii, w malej miescinie, od kilku dni nawet w takich "dziurach" jak moja są zbiorki zywnosci, srodkow czystosci, kocy itp. Szkoły podstawowe zapełniają kontener srodkami czystosci przynoszonymi przez uczniow, nawet dzis dostalam sms-a o kolejnej zbiorce w miescie obok. Pracuję jako wolontariusz w jednym z charity shop-ow-nie ma dnia, by ktoś nie przyszedl z czekiem na rzecz Filipi. Myslimy o Was, pomagamy w miarę mozliwosci. Trzymajcie się!
2013-11-14 14:54:02; Autor: konzi;
Dzięki wielkie od nas i całych Filipin. Tutaj też jest organizowanych wiele akcji, np. znajomi biegacze zorganizowali bieg charytatywny, który odbędzie się tej soboty i w którym oczywiście weźmiemy udział. Nie będzie medali, certyfikatów, koszulek. Będzie tylko pudełko do którego można będzie wrzucić dowolną opłatę startową. Oczywiście razem z Charlene wybieramy się. Charlene od razu po biegu pojedzie do rodziców. Ja tym razem zostanę.

!!! Oba pola są wymagane. Jeśli nic nie wpiszesz, twój komentarz nie będzie dodany. !!!

Zabezpieczenie przed wirusami. Zaznacz jeśli chcesz dodać komentarz.

Twój Nick:

Twój Komentarz:
Masz konto na Facebooku?
Kliknij LUBIE TO!
WYSZUKAJ:NAJNOWSZE KOMENTARZE:

Ewa R:WpadÂłam siĂŞ poÂżegnaĂŚ z blogiem. Fajnie siĂŞ czytaÂło. ... CZYTAJ DALEJ

Ewa R:Wpadłam się pożegnać z blogiem. Fajnie się czytało. ... CZYTAJ DALEJ

Ewa R:Fajnie się czytało. Wpadłam się pożegnać z blogiem... CZYTAJ DALEJ

kleszczchristof@gmai:Halo ...może znajdziemy jakiś wspólny temat...Ja też jestem ... CZYTAJ DALEJ

Darek:Smutna wiadomość... A już sie ucieszyłem, że w końcu pojawił... CZYTAJ DALEJ

Adam:No coz, szkoda. Duzo pomyslnosci w zyciu i kto wie, moze do... CZYTAJ DALEJ

Kate:Szkoda...Życie...Powodzenia :)... CZYTAJ DALEJ

Zara:Powodzenia, miÂło siĂŞ czytaÂło, nawet jak piszesz oklepane ... CZYTAJ DALEJ

SE Florida:Powodzenia, fajnie bylo z toba "podrozowac " nie zmieniaj sw... CZYTAJ DALEJ

konzi:DziĂŞki chÂłopaki!... CZYTAJ DALEJ


KATEGORIE:

| Polska || Indie || Podsumowanie roku || Wielka Brytania || Tajlandia || Bangladesz || Dania || Szwecja || Norwegia || Holandia || Hinduizm || Laos || Wietnam || Kambodża || Motorem po Tajlandii || Filipiny || Jedzenie na Filipinach || Owoce świata || Blogi Podróżnicze || Bieganie || Slub || Całka || Rocznica || Sława || Filipińskie Dziwadła || Historia Filipin || Niemcy || Francja || Belgia || Słowacja || Węgry || Austria |


ARCHIWUM:

 
 
 2017
    
    
    Grudzien
    
    
    Listopad
    
    
    Pazdziernik
    
    
    Wrzesien
    
    
    Sierpien
    
    
    Lipiec
    
    
    Czerwiec
    
    
    Maj
    
    
    Kwiecien
    
    
    Marzec
    
    
    Luty
    
    
    Styczen


 2016
 2015
 2014
    Grudzien
    Grudzien
    Grudzien
    Listopad
    Listopad
    Listopad
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Wrzesien
    Wrzesien
    Wrzesien
    Sierpien
    Sierpien
    Sierpien
    Lipiec
    Lipiec
    Lipiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Maj
    Maj
    Maj
    Kwiecien
    Kwiecien
    Kwiecien
    Marzec
    Marzec
    Marzec
    Luty
    Luty
    Luty
    Styczen
    Styczen
    Styczen


 2013
 2012
 2011
    Grudzien
    Grudzien
    Grudzien
    Listopad
    Listopad
    Listopad
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Wrzesien
    Wrzesien
    Wrzesien
    Sierpien
    Sierpien
    Sierpien
    Lipiec
    Lipiec
    Lipiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Maj
    Maj
    Maj
    Kwiecien
    Kwiecien
    Kwiecien
    Marzec
    Marzec
    Marzec
    Luty
    Luty
    Luty
    Styczen
    Styczen
    Styczen


 2010
 2009
 2008
    Grudzien
    Grudzien
    Grudzien
    Listopad
    Listopad
    Listopad
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Wrzesien
    Wrzesien
    Wrzesien
    Sierpien
    Sierpien
    Sierpien
    Lipiec
    Lipiec
    Lipiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Maj
    Maj
    Maj
    Kwiecien
    Kwiecien
    Kwiecien
    Marzec
    Marzec
    Marzec
    Luty
    Luty
    Luty
    Styczen
    Styczen
    Styczen


 2007
 2006
 2005
    Grudzien
    Grudzien
    Grudzien
    Listopad
    Listopad
    Listopad
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Wrzesien
    Wrzesien
    Wrzesien
    Sierpien
    Sierpien
    Sierpien
    Lipiec
    Lipiec
    Lipiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Maj
    Maj
    
    Kwiecien
    Kwiecien
    
    Marzec
    Marzec
    
    Luty
    Luty
    
    Styczen
    Styczen