O mnie     Blog     Galeria     Media     Prasa     Kontakt     Linki

2016-05-24: Jak ściągnąć żonę Filipinkę do Wielkiej Brytanii

Dzisiaj duża garść informacji dla wszystkich tych, którzy są w takiej samej sytuacji w jakiej my byliśmy jeszcze miesiąc temu. Chcieliśmy jak najszybciej i oczywiście legalanie przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii. Sytuacja w której ja leciałem pierwszy, a Charlene czekała i dołączała później nie wchodziła w grę. Założenie było proste: lecieć od razu we dwójkę.

Ściągnięcie żony Filipinki do Wielkiej Brytanii nie jest wbrew pozorom trudne. W naszym przypadku załatwienie wszystkich formalności trwało zaledwie tydzień, ale innym osobom może to zająć miesiąc lub więcej. Dużo zależy od miejsca w którym składa się aplikację. My aplikowaliśmy w niemieckim Dusseldorfie, bo tam było nam najbliżej z Russelsheim w którym mieszkaliśmy.Filipinka jako żona obywatela Polski potrzebuje EEA Family Permit. W tym celu korzystając ze strony Visa4UK musi umówić się na spotkanie.

Po ustaleniu daty i godziny należy wydrukować i wypełnić liczącą 17 stron aplikację na której wyszczególnione są wszystkie dokumenty, które dobrze ze sobą mieć. Nie wszystkie jednak są obowiązkowe. Oto lista dokumentów, które my przedstawiliśmy:
 • aktualny paszport Charlene
 • stary paszport Charlene
 • mój aktualny paszport
 • niemieckie ID Charliny (tymczasowe ważne przez 5 lat)
 • mój kontrakt w Wielkiej Brytanii poświadczający, że będziemy mieli się z czego utrzymać
 • zdjęcie biometryczne Charlene
 • nasze akty urodzenia
 • nasz międzynarodowy akt małżeństwa
 • wyciągi z mojego i jej niemieckiego konta bankowego
 • deklarację podatkową
 • nasze kontrakty z niemieckich firm w których w tamtym momencie pracowaliśmy
 • niemieckie karty ubezpieczeniowe (Gesundheitskarte)


Jako adres zamieszkania w Wielkiej Brytanii podałem adres mojej firmy i numer kontaktowy do mojego nowego szefa. Oczywiście poinformowałem go, że ktoś może do niego zadzwonić w tej sprawie. Nikt nie dzwonił.

Na spotkaniu w Biurze Imigracyjnym nikt nie sprawdza wiarygodności lub poprawności dokumentów. Pani lub pan zaznaczają tylko na liście to, co przynieśliśmy. Dokumenty jeszcze tego samego dnia wysyłane są do Wielkiej Brytanii. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać.

EEA Family Permit nic nie kosztuje. Według informacji z www.gov.uk 100% spraw załatwianych jest w przeciągu 14 dni roboczych. Zaledwie 5% załatwianych jest w czasie 3 dni roboczych. My z jakiś powodów znaleźliśmy się w tych szczęśliwych trzech procentach. Być może dlatego, że ja miałem już zagwarantowaną pracę, a wynegocjowana pensja gwarantuje nam obu spokojną egzystencję.

Po aplikowaniu dostajemy wiadomość mailową informującą o złożonej aplikacji. Kolejnego dnia następna wiadomość o tym, że aplikacja doszła do Wielkiej Brytanii. Po kolejnych dniach przychodzi mail, że decyzja odnośnie wizy została podjęta. W mailu nie jest niestety podane, czy decyzja jest pozytywna czy negatywna. O tym dowiemy się dopiero przy odbiorze paszportu. Na koniec dostajemy mail, że paszport jest już do odebrania. Znów brak informacji o przyznaniu wizy.

EEA Family Permit wydawana jest na okres sześciu miesięcy począwszy od dnia wystawienia. Bardzo ważne jest to, że filipińska żona nie może sama wejść na teren Wielkiej Brytanii. Na wizie jak byk stoi Accompanied by ... i tutaj imię i nazwisko męża. Trzeba więc lecieć we dwójkę i także we dwójkę przejść przez wszystkie odprawy na obu lotniskach. W naszym wypadku we Frankfurcie i Birmingham.

Po przylocie do Wielkiej Brytanii Filipinka musi aplikować o rezydenturę. Aplikację trzeba złożyć przed wygaśnięciem wizy. W przeciwnym wypadku pobyt żony staje się nielegalny i może skutkować deportacją.

Mając EEA Family Permit żona może podjąć pracę, ale zanim to nastąpi musi wystapić o NIN-o, czyli National Insurance Number. Bez tego żaden pracodawca nie chce nawet rozmawiać. Charlene przekonała się już o tym na własnej skórze.


CIEKAWY TEKST? PODZIEL SIE NIM Z INNYMI!Komentarze:

2016-05-24 14:44:46; Autor: tomek k;
hej
sugeruje o karte rezydenta wystapic jak najszybciej bo jest rozpatrywana do 6 m-cy,
a family permit wydawany na 6 m-cy

2016-05-24 15:59:31; Autor: Randall_Memphis;
"NIN -- Bez tego żaden pracodawca nie chce nawet rozmawiać"
ani ja, ani moja lepsza połówka nie miała numeru NIN w momencie podjęcia pracy, dla mnie nie miało to żadnych konsekwencji, dostawałem wypłatę normalnie na konto, moja partnerka dostała wynagrodzenie hurtem po dostarczeniu numeru NIN. Tyle, że to w Londynie było.

2016-05-24 16:28:16; Autor: konzi;
@tomek k - pracujemy nad tym. Ale faktem jest, że po złożeniu aplikacji wydawany jest dokument świadczącym o tym, że rezydentura jest w czasie rozpatrywania. Z takim papierem nic nie grozi.

@Randall_Memphis - ja też NINo do niczego nie potrzebuję, bo jestem z UE. Z obywatelami spoza UE jest inaczej. Tak przynajmniej nam mówią zarówno pracodawcy, jak i Job Center.

2016-05-24 22:10:12; Autor: Ewe;
A czy orientujesz się jak to było w przypadku gdyby Charlene była na Filipinach, a ty w UK? Chodzi mi o sytuację, że macie ślub zawarty na Filipinach i chcesz ją ściągnąć do UK?
2016-05-25 00:46:24; Autor: Darek;
@Randall_Memphis @konzi Numer NIN jest potrzebny wszystkim legalnie pracujacym lub samozatrudnionym UK. Na podztawietego numeru obliczne są twoje skladki na ubezpieczenie spoleczne. Jeśli pracodawca nie pyta Cie o niego, to błąd. To ty musisz pilnować by twoje skladki byly poprawnie odprowadzane.

@konzi Teoretycznie karta rezydenta nie jest konieczna do pozostania w UK po wygaśnieciu EEA Family Permit. Jednak to stąpanie po cienkim lodzie. Bo przy każdej okoliczności trzeba przedkladać cały zestaw papierów.
EEA Family Permit nie oznacza, że jego posiadacz ma prawo do pracy w UK. Nie oznacza także, ze go nie ma. Według ostatnich przepisów z Maja 2015 w przypadku checi zatrudnienie posiadacza EEA Family Permit pracodawca powinien zarządać 'Residence card' lub 'Certificates of Application'. Jeśli w przypadku kontroli sluzb imigracyjnych pracodawca nie wykaże, iż sprawdził posiadanie przez pracownika takiego dokumentu i nie posiada jego ważnej kopii, może odpowiadać karnie oraz finansowo do 20k funtów, gdyby okaże się, że posiadacz EEA Family Permit nie ma prawa do pracy w UK.
Prawo do pracy w UK będdzie ustalane w momencie ubiegania się o karte rezydenta i po jej wydaniu stosowny zapis znajdzie się w karcie.

@Ewe - Dokładnie tak samo jak konzi opisał. N wizie będzie tylko adnotacja "To join ..." zamiast "Accompanied by ..."


PS. Konzi co robisz w nowej pracy?

2016-05-25 16:07:50; Autor: konzi;
Jak zawsze, programuję. Tym razem w Kylix'ie, ale są plany przejścia na Lazarus.
2016-05-28 02:18:36; Autor: SE Florida;
Mam pytanie z zakresu przystosowania Charlene do warunkow europejskich. Czy przestawila sie na korzystanie z noza zamiast lyzki ? Czy ryz musi byc przy kazdym posilku?Pytam bo znam Pinoys mieszkajacych od lat w Stanach w normalnym domu a nie nipa house i nadal w ich lazience stoi wiadro z nabierakiem do wody zamiast prysznica, ryz jedzony jest rekami itd.
2016-05-28 21:05:16; Autor: vera;
@SE Florida. W pierwszej chwili zaskoczyłeś mnie pytaniem, potem zszokowałeś, a na końcu się roześmiałam. Czy wyznacznikiem przystosowania się do warunków europejskich ma być jedzenie nożem i widelcem? Albo ryz do każdego posiłku? Przecież to kwestia preferencji (ryż). W Europie bardzo trudno znaleźć dobry smaczny ryz, pachnący po ugotowaniu. Raczej zapytałabym Charlene czy nie odczuwa tej niewidzialnej smyczy, za którą wszyscy w Europie jesteśmy łapani, tego braku swobody charakterystycznego dla ogólnie mówiąc krajów azjatyckich, tego nieuniknionego zmuszania ludzi do samoobsługiwania się na każdym kroku, tego wpisania w jakieś obowiązujące narzucone normy nie zawsze zgodne z ludzka wygoda po prostu. Można by dużo pisać o różnicach kulturowych, ale nie nadużywajmy gościnności gospodarza blogu. Jestem przekonana, ze tak jak Charlene była dla Konrada przewodnikiem po Filipinach, tak i on jest jej przewodnikiem po Europie.
Jeszcze jedna uwaga na temat jedzenia ryżu, rękoma, nie! Posiłek je się palcami i to też jest sztuka ładnie jeść, taka sama jak posługiwanie się nożem i widelcem.

2016-05-29 00:33:15; Autor: SE Florida;
Mam troche inne spojrzenie na ten temat to co normalnie wyglada w Azji nie koniecznie musi sie sprawdzac w Europie. Krojenie schabowego za pomoca lyzki sa norma na Filipinach w zyciu codziennym i w restauracjach a prosba o noz wywoluje przerazenie i poploch w oczach. Czy uwazasz,ze brak znajomosci poslugiwania sie nozem i widelcem moze komus zaszkodzic ? To samo dotyczy innych nawykow i przyzwyczajen wyniesionych z kraju pochodzenia. Pytam czy Charlene zmienila sie pod tym wzgledem czy nie i nie widze w tym pytaniu nic niestosownego. A twego pytania "Raczej zapytałabym Charlene czy nie odczuwa tej niewidzialnej smyczy, za którą wszyscy w Europie jesteśmy łapani, tego braku swobody charakterystycznego dla ogólnie mówiąc krajów azjatyckich, tego nieuniknionego zmuszania ludzi do samoobsługiwania się na każdym kroku, tego wpisania w jakieś obowiązujące narzucone normy nie zawsze zgodne z ludzka wygoda po prostu." wogle nie rozumiem za skomplikowane.
2016-05-29 09:48:38; Autor: marek;
Filipinczycy mają swoją mentalność, tego nic nie zmieni.

Robią jak im jest wygodniej, jako przykład nie ma pojecia gdzie leży północ (wiedza na niskim poziomie).
Ma to swoje dobre strony, nie zwracając głowy nieistotnymi sprawami jak to zwykle my robimy.

Przystosowuja się w sposób potrzebny w danej chwili.

2016-05-29 20:42:32; Autor: vera;
@Se Florida. Sorry, jasne, nie pomyślałam o krojeniu schabowego łyżką. Nie przyszło mi do głowy z powodów oczywistych, bo co łyżką, a widelcem to jasne dla nas, a co palcami, choć muszę przyznać, ze mniej więcej 25-26 lat wstecz jadłam kolacje w pewnym niemieckim domu jedząc kanapki nożem i widelcem jak moi gospodarze.
Wydaje mi się, ze w związkach mieszanych każde z partnerów uczy się od drugiego i jest przewodnikiem po swoim kraju i jego obyczajach.
Jedzenie jakie znam z Indii i Sri Lanki w ogóle nie wymaga używania widelca, a noża zwłaszcza.
Odnośnie "tej niewidzialnej smyczy", to nie mój wymysł, ale zaczęłam patrzeć troszeczkę inaczej na europejskie obyczaje po wysłuchaniu relacji kilku Azjatów, którzy do Europy przyjechali w ramach kilkuletnich kontraktów (dla ścisłości zaznaczę, ze na eksponowanie stanowiska). Ich spostrzeżenia po kilku miesiącach pobytu i pracy streszczają się do krótkiego: "Niewidzialnej linki pozwalającej na poruszanie w ścisłe ograniczonym obszarze", pod każdym względem, w firmie, w urzędach, na ulicy itp, krotko mówiąc procedury na wszystkie możliwe zachowania. To nie są moje słowa, ale ja tez po każdym powrocie z Azji, gdzie spędzam około 6 miesięcy na przełomie roku, zaczęłam zauważać, ze maja sporo racji.

2016-05-30 02:38:40; Autor: SE Florida;
OK teraz pojalem i zgadzam sie ale tez dzieki min. tej smyczy stoimy pod kazdym wzgledem tech. ekonomicznie na szczycie a oni marza by w tej uprzezy zyc - te miliony pchajace sie do Europy z Afryki,Azji Syrii to przedewszystkim emigracja ekonomiczna.
Moje pytanie do Konrada jest nadal aktualne czy np. zamiast tocino z ryzem na sniadanie w Charlene jadlospisie pojawil sie yogurt,kefir albo sery czy lubi herbate ? To nie sa produkty czesto spotykane na Filipinach.

2016-05-31 11:00:56; Autor: konzi;
Charlene je na śniadanie najczęściej jogurt albo kefir. Czasem miękki chleb (polskiego nie lubi, bo twardy). Nadal posługuje się łyżką i widelcem, ale jeśli wymaga tego sytaucja zamienia łyżkę na nóż. Herbatę lubi, ale pije najczęściej zieloną lub miętową.

Ja dania ryżowe jem tylko łyżką i widelcem, bo tak jest po prostu wygodniej. Łatwiej nałożyć ryż na łyżkę niż na widelec, i poza tym z łyżki nie spada, tak jak z widelca. Po tylu latach spędzonych w Azji jedzenie ryżu za pomocą noża i widelca jest moim zdaniem tak samo głupie, jak jedzenie kanapek nożem i widelcem.
A w domu lubię czasem jeść samą prawą ręką, zwłaszcza gdy jem coś indyjskiego.

Charlene nie czuje żadnej niewidzialnej smyczy. Docenia porządek i dobrą organizację wszelkiego rodzaju biur państwowych. To, że opłata w każdym biurze jest taka sama, a urzędnicy są kompetenti znacznie częściej niż ci filipińscy.

2016-05-31 20:02:11; Autor: Zenek;
Tak, gwoli ścisłości, Singapur, Korea Południowa, Japonia, Arabia Saudyjska, Izrael, Katar - to Azja ;)

2016-06-03 11:39:37; Autor: konzi;
Potwierdzone w urzędzie Job Center Plus. Filipinka posiadająca EEA Family Permit może podjąć pracę nie mając NIN-o. Kłopot jednak w tym, jak powiedział urzędnik, że pracodawcy nie chcą zatrudniać bez NIN-o, chociaż legalnie mogą to zrobić. O wiele łatwiej więc znaleźć pracę mając już Numer Ubezpieczeniowy w ręce.
2016-06-03 22:16:00; Autor: Pyrek;
Byles konzi w UK o ile dobrze pamietam z twoich wczesniejszych wpisow?
Majac legalny pobyt w UK mozesz podjac prace bez NIN - co najwyzej ksiegowa firmy policzy emergency tax (40%), ktory I tak jest zwracany po uzyskaniu numeru ubezpieczeniowego. Tak bylo w 1999, 2004 I jest obecnie.
Gadasz po angielsku to nie problem zadzwonic do HM revenue I zapytac, przynajmniej z pierwszej reki.

Przy okazji wolabym australie lub nz majac jakis wybor

Do Darek. Na stronie Home Office jest wyjasnione ze EEA Family Permit daje nieograniczone prawo podjecia pracy na terenie UK. Wystarczy nawet potwierdzenie listowne z HO.
Przerabialem ten tamat...

Pozdro


!!! Oba pola są wymagane. Jeśli nic nie wpiszesz, twój komentarz nie będzie dodany. !!!

Zabezpieczenie przed wirusami. Zaznacz jeśli chcesz dodać komentarz.

Twój Nick:

Twój Komentarz:
Masz konto na Facebooku?
Kliknij LUBIE TO!
WYSZUKAJ:NAJNOWSZE KOMENTARZE:

Adam:Czesc Konradzie, Od dluzszego czasu nic nie piszesz, cz... CZYTAJ DALEJ

Sylwia:Co słychać w UK, tyle pracy że na blogu cisza? :-)... CZYTAJ DALEJ

king kong:tak zle nie jest chyba niewyraznie napisalem 90 f za ryz na... CZYTAJ DALEJ

konzi:Też tak pomyślałem. To chyba jecie tylko mrożonki.... CZYTAJ DALEJ

Adam:W Szkocji nie zauwazylem licznikow na wode - oplata wliczana... CZYTAJ DALEJ

king kong:londyn pokoj z oplatami 450 - zaznaczam mega tanio mam jed... CZYTAJ DALEJ

konzi:Ja balota zjadłem 3-4 razy. Nic specjalnego. Smakowało jak z... CZYTAJ DALEJ

Adam:Raz polknalem balota, gdy popijalismy wiskacza, ale mialem j... CZYTAJ DALEJ

Adam :Konrad, ja czytam twojego bloga od samego poczatku. Nie b... CZYTAJ DALEJ

konzi:Widzę, że teoretycznie dopuszczasz naszą kolejną przeprowadz... CZYTAJ DALEJ


KATEGORIE:

| Polska || Indie || Podsumowanie roku || Wielka Brytania || Tajlandia || Bangladesz || Dania || Szwecja || Norwegia || Holandia || Hinduizm || Laos || Wietnam || Kambodża || Motorem po Tajlandii || Filipiny || Jedzenie na Filipinach || Owoce świata || Blogi Podróżnicze || Bieganie || Slub || Całka || Rocznica || Sława || Filipińskie Dziwadła || Historia Filipin || Niemcy || Francja || Belgia || Słowacja || Węgry || Austria |


ARCHIWUM:

 
 
 2017
    
    
    Grudzien
    
    
    Listopad
    
    
    Pazdziernik
    
    
    Wrzesien
    
    
    Sierpien
    
    
    Lipiec
    
    
    Czerwiec
    
    
    Maj
    
    
    Kwiecien
    
    
    Marzec
    
    
    Luty
    
    
    Styczen


 2016
 2015
 2014
    Grudzien
    Grudzien
    Grudzien
    Listopad
    Listopad
    Listopad
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Wrzesien
    Wrzesien
    Wrzesien
    Sierpien
    Sierpien
    Sierpien
    Lipiec
    Lipiec
    Lipiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Maj
    Maj
    Maj
    Kwiecien
    Kwiecien
    Kwiecien
    Marzec
    Marzec
    Marzec
    Luty
    Luty
    Luty
    Styczen
    Styczen
    Styczen


 2013
 2012
 2011
    Grudzien
    Grudzien
    Grudzien
    Listopad
    Listopad
    Listopad
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Wrzesien
    Wrzesien
    Wrzesien
    Sierpien
    Sierpien
    Sierpien
    Lipiec
    Lipiec
    Lipiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Maj
    Maj
    Maj
    Kwiecien
    Kwiecien
    Kwiecien
    Marzec
    Marzec
    Marzec
    Luty
    Luty
    Luty
    Styczen
    Styczen
    Styczen


 2010
 2009
 2008
    Grudzien
    Grudzien
    Grudzien
    Listopad
    Listopad
    Listopad
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Wrzesien
    Wrzesien
    Wrzesien
    Sierpien
    Sierpien
    Sierpien
    Lipiec
    Lipiec
    Lipiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Maj
    Maj
    Maj
    Kwiecien
    Kwiecien
    Kwiecien
    Marzec
    Marzec
    Marzec
    Luty
    Luty
    Luty
    Styczen
    Styczen
    Styczen


 2007
 2006
 2005
    Grudzien
    Grudzien
    Grudzien
    Listopad
    Listopad
    Listopad
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Pazdziernik
    Wrzesien
    Wrzesien
    Wrzesien
    Sierpien
    Sierpien
    Sierpien
    Lipiec
    Lipiec
    Lipiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Czerwiec
    Maj
    Maj
    
    Kwiecien
    Kwiecien
    
    Marzec
    Marzec
    
    Luty
    Luty
    
    Styczen
    Styczen